sprzedażwynajem
sprzedażwynajem
rekreacyjnebudowlane
rolneinwestycyjne
sprzedażwynajem
sprzedażwynajem
ID oferty:
Dział:
Szukaj:
Cena:
Strona główna Kujawy Firma Kontakt Mapa Linki Karta praw klienta
Grunty - inwestycyjne: TEREN INWESTYCYJNY 1,0133HA, CHOCEŃ Cena: 334.389 PLN, 74.904 € Grunty - inwestycyjne: DZIAŁKA INWESTYCYJNA 8572M2 W CENTRUM CHOCENIA Cena: 282.876 PLN, 63.365 € Mieszkania - sprzedaż: MIESZKANIE 2-POKOJOWE 55,1M2 Z GARDEROBĄ, M.POSTOJOWE, TEREN ZAMKNIĘTY Cena: 310.000 PLN, 69.441 € Domy - sprzedaż: DOM JEDNORODZINNY 95M2, BUDYNEK GOSPODARCZY 20M2, DZIAŁKA 340M2 Cena: 257.000 PLN, 57.569 € Mieszkania - wynajem: DWUPOKOJOWE MIESZKANIE 48M2 Z BALKONEM, PARTER, CENTRUM Czynsz: 1.000 PLN, 224 € Mieszkania - wynajem: UMEBLOWANA KAWALERKA 36M2 Z BALKONEM, I PIĘTRO, WŁOCŁAWEK Czynsz: 850 PLN, 190 € Grunty - inwestycyjne: DO WYNAJĘCIA DZIAŁKA 2970M2, WŁOCŁAWEK - REJON PCHLI TARG Cena: 3.000 PLN, 672 € Domy - sprzedaż: PIĘTROWY DOM 109M2, GARAŻ, BUDYNEK GOSPODARCZY, DZIAŁKA 846M2 Cena: 375.000 PLN, 84.001 € Lokale - wynajem: LOKAL 42,6M2, NA CELE BIUROWO-USŁUGOWE, II P, ŚCISŁE CENTRUM Czynsz: 1.000 PLN, 224 € Mieszkania - sprzedaż: TRZYPOKOJOWE MIESZKANIE 62,6M2, PARTER, BLOK IVP, KAZIMIERZA WIELKIEGO Cena: 280.000 PLN, 62.721 €
 » Urzędy
 » Notariusze
 » Specjaliści
OCEŃ JAKOŚĆ NASZYCH USŁUG?
 profesjonalne?
 98 %
 standardowe?
 2 %
 niska?
 1 %
Kursy średnie NBP
z dnia 2020-12-02
1 EUR  4,4642
1 USD  3,7038
1 CHF  4,1112
1 GBP  4,9426
 KujawyK U J A W Y
historyczna i etnograficzna kraina w środkowej Polsce.

          HERB KUJAW STROJE KUJAWSKIE

Kujawy - według Kolberga nazywane były krajem mlekiem i miodem płynącym.
Poza swoją nazwą Kujawy posiadają zwyczaje, obrzędowość, tradycje, sztukę. Mają swoistą muzykę i tańce.
Mieszkańcy tego regionu to Kujawiacy. Zawsze postrzegani byli jako odrębna grupa etnograficzna. Kujawiacy kultywują bogate tradycje i zwyczaje kulturalne. Wierzenia ludowe z tego regionu zawierają wiele życiowych mądrości aktualnych również dziś. Kujawską tradycję ludową pielęgnują: muzea we Włocławku i Inowrocławiu. Do dorobku kulturowego społeczeństwa regionu weszły na stałe folklor w formie widowiskowej oraz sztuka ludowa prezentowana nie tylko w muzeach, ale sprzedawana w sklepach i na jarmarkach. Dużą rolę do odgrywają tzw. Regionaliści, czyli ludzie dążący do ukształtowania regionalnej tradycji ludowej. Dla tożsamości lekturowej regionu bardzo ważne znaczenie mają cykliczne organizowane (dni regionu, festiwale folkloru, dni kultury kujawskiej itp.), a więc tradycje, które pozwalają utrwalić stałe elementy kultury całego regionu Kujaw.


Kulturalny wizerunek regionu tworzą nie tylko dominujące miasta, ale także mniejsze, w których ulokowały się tradycyjnie już z nimi związane imprezy, jak np. w Inowrocławiu ogólnopolskie festiwale - organowy czy szkolnych orkiestr dętych, albo w Ciechocinku festiwal piosenki dzieci i młodzieży specjalnej troski czy kultury cygańskiej. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny dla dzieci i młodzieży w Ośrodku im. F.Chopina w Szafarni, albo Włocławskie Inspiracje Artystyczne. Włocławek słynie też z kultywowania tradycji ludowych, promowania artystów w rzemiośle charakterystycznym dla tego regionu, jak rzeźbiarstwo, kowalstwo, garncarstwo, ceramika.
Organizowane są przeglądy amatorskiego ruchu artystycznego, konkursy plastyczne i literackie. Na bogaty i różnorodny dorobek tej sfery życia społecznego złożyły się wysiłki ludzi kultury ze wszystkich jej dziedzin, także tych nie wymienianych na afiszach, licznych pracowników domów kultury, klubów bibliotek, kin, prywatnych galerii artystycznych, stowarzyszeń kulturalnych regionu.
Kujawy, choć mają pozór rolniczej równiny, są zdaje się krajem pełnym tajemnic i rzeczy dość niezwykłych. W regionie kujawskim zachowało się kilkadziesiąt zabytków przeszłości - średniowieczne grodziska, architektura romańska z okresu pierwszych Piastów, ludowe budownictwo drewniane, kościoły gotyckie, wiejskie kamienne i drewniane kościoły parafialne, gotyckie zamki, XIV /XV-wieczne mury miejskie, ratusze staromiejskie, renesansowe nekropolie, siedziby szlacheckie, zespoły parkowo-pałacowe. Najcenniejszym zabytkiem kulturowym jest osada kultury łużyckiej sprzed 2.500 lat w rezerwacie archeologicznym w Biskupinie.Niewiele osób wie, że na Kujawach są piramidy. Grobowce te zabytki na skalę europejską. Można je zobaczyć w Wietrzychowicach koło Izbicy Kujawskiej. W grobowcach chowano przywódców plemion, czarowników, szamanów.Zobacz więcej ;Wietrzychowice
Nazwy grobowców są nieprzypadkowe: kamienne budowle powstawały bowiem w tym samym czasie, co piramidy w Egipcie. Naukowcy mówią, że właśnie z basenu Morza Śródziemnego na Kujawy dotarła idea budowania olbrzymich miejsc pochówku i zapewnienia życia zmarłym po śmierci. Kujawskie piramidy, w odróżnieniu od egipskich, nie kryły bogactw. Na Kujawach zostało kilkanaście grobowców. To zaledwie jeden procent tego, co wybudowano przed wiekami. Reszta została zniszczona przez rabusiów. Z kamieni rozkradanych grobowców budowano między innymi drogi i folwarki. Ponad 5.500 lat temu wznoszono wietrzychowickie megality. W Wietrzychowicach grobowce megalityczne zwane były fachowo kujawskimi, a przez lud - "żalkami", "lisionkami" lub "kamionkami". W roku 1935 nad grobowcami rozpoczął prace wykopaliskowe wybitny archeolog prof. Konrad Jażdżewski. Wykopaliska zostały wznowione pod koniec lat sześćdziesiątych, po czym nasypy grobowców odtworzono i założono rezerwat archeologiczny. Cmentarzysko składa się z 5 megalitów, z których 4 mają charakterystyczny wydłużony kształt, który narzuca skojarzenie z cielskiem olbrzymiego, długo ogoniastego gada. Megality występują także w Sarnowie (k. Izbicy Kujawskiej), istniejący tam rezerwat archeologiczno-przyrodniczy w Sarnowie był chyba najbardziej widowiskowym zabytkiem megalitycznym na Kujawach. Źródła pisane odnotowują nazwę "Kujawy" już w 1136 r. Wymienia ją Bulla Gnieźnieńska wydana przez papieża Innocentego II, biorąca pod opiekę papieską kościół gnieźnieński. Później nazwa regionu wymieniana jest w wielu średniowiecznych dokumentach. Odnotowuje ją również w swoich kronikach Wincenty Kadłubek.

Etymologia nazwy
"Kujawy" jest wielokierunkowa. W słowniku wyrazów kujawskich Oskara Kolberga znaleźć można hasło: "wiatr - kujawa, wiatr północy". W "Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych Krajów Słowiańskich" czytamy: "Kujawa oznacza w mowie ludu polskiego pewną odmianę gleby... Stąd poszła nazwa całego obszaru nad Wisłą i Notecią mającego przeważnie glebę oznaczoną tą nazwą. A Brukner podejmuje interpretację związaną z wiatrem: "nazwa dzielnicy wielkopolskiej i "kui", "wichru".

Granice etnograficzne
współczesnych Kujaw określiły badania dotyczące występowania gwary i zasięgu ubioru kujawskiego. Przeprowadził je w 1963 roku R. Kukier.
Zobacz: mapa entongraficzna .
Granica ta
przebiega na lewym brzegu Wisły, od ujścia Skrwy na południu, po ujście Wdy na północy. Dalej na zachód do Koronowa i Nakła po Pakość do linii Noteci. Tam skręca na zachód od tej rzeki, biegnie przez jezioro Trląg, zataczając łuk przecina lasy strzeleńskie, dochodzi do jeziora Skulskiego i górną Notecią biegnie dalej obejmując jezioro Brdowskie, Chodecz , Przedecz i Lubień Kujawski , aby dojść poprzez Skrwę do Wisły.
Kujawy pod względem etnograficznym można podzielić na trzy krainy:
- KUJAWY LEŚNE – obejmujące obszary za Brześciem w kierunku Kowala, Chodcza, Sompolna. Ludność tej części Kujaw nazywają “Borowiakami”
- KUJAWY POLNE – obejmujące okolice Inowrocławia od Chełmu i Radziejowa za Kruszwicą i Gopło do Strzelna. Na północy sięgają od Gniewkowa do Żwirówki pod Bydgoszczą, a dalej prowadzą na zachód nad rzekę Noteć do Pakości i wzdłuż jeziora Pakoskiego.
- BACHORZA – tereny dawniej bagniste wzdłuż drogi wodnej łączącej Wisłę z Gopłem.
Na obszarze Kujaw można spotkać wzniesienia morenowe oraz wały piaszczysto-żwirowe będące częścią krajobrazu polodowcowego przecinanego głębokimi rynnami jeziornymi. Z liczby około 600 jezior największym jest Gopło (2340 ha, dł 24 km, szerokość 0,5-3 km). Wał utworów kredowych - tzw. Garb Kujawski - stanowi w podłożu przedłużenie Gór Świętokrzyskich. Pod utworami lodowcowymi znajdują się złoża soli kuchennej i potasowej, w utworach trzeciorzędowych tkwią pokłady węgla brunatnego. Wysoczyzna Kujawska stanowi obszar prawie bezleśny.

Kujawy leżą pomiędzy trzema regionami: Wielkopolską, Pomorzem i Mazowszem, w strefie krajobrazowej wielkich dolin na obszarze lewobrzeżnej części nadwiślańskiej, na południe od Wisły pod Fordonem. Wzdłuż Wisły ciągną się kotliny: wrocławska i toruńska. Charakterystyczną cechą krajobrazową kotlin nadwiślańskich są pola piasków, które tworzą wydmy. Pomiędzy kotlinami nadwiślańskimi a Doliną Noteci znajduje się Wysoczyzna Kujawska. W jej obrębie wyróżnić można część północną, nazwaną Równiną Inowrocławską. Jest to teren równinny wysokości 75-90 m n.p.m. urozmaicony przez pojedynczo występujące pagórki. Druga część wysoczyzny stanowi Pojezierze Kujawskie. Wzniesienia sięgają tu 100, a nawet 140 m n.p.m.
Kujawy należą do regionów o najniższej lesistości (obecnie lasy to 15% powierzchni). Sieć rzeczna jest również uboga, dużo jest natomiast cieków, rowów, które funkcjonują okresowo. Przyczyną ich okresowości jest stosunkowo niska suma rocznych opadów, nie przekraczająca 500 mm.


Kujawy zostały najwcześniej włączone do państwa Polan. Nazwa Kujaw w dokumentach pisanych pojawiła się po raz pierwszy w Bulli Papieża Innocentego II w tzw. Bulli gnieźnieńskiej z 1136 r. Wyodrębnienie się Kujaw jako osobnej dzielnicy Bolesława, syna Mieszka Starego, nastąpiło w 1194 r. Okresowa łączność z Wielkopolską i Mazowszem nie wpłynęła na zatarcie odrębności. Około 1233 r. Konrad Mazowiecki utworzył dla swego syna odrębne księstwo kujawskie ze stolicą w Inowrocławiu, a siedzibą biskupią we Włocławku.

Największym ośrodkiem wczesnośredniowiecznych Kujaw była KRUSZWICA. Od XI wieku w Kruszwicy znajdowała się siedziba biskupstwa, przeniesionego następnie w roku 1158 do Włocławka, gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego.
Testament Bolesława Krzywoustego w roku 1138 przyznał Kujawy wraz z Mazowszem Bolesławowi Kędzierzawemu.
Następnie należały one do Konrada – syna Kazimierza Sprawiedliwego.

W latach 1230 – 1267 Kujawy zostały wyodrębnione jako samodzielne księstwo pod władzą księcia Kazimierza Kujawskiego – syna Konrada Mazowieckiego. Stolicą księstwa był Inowrocław. Należała do niego ziemia dobrzyńska oraz obszar dzisiejszej Bydgoszczy z najważniejszym grodem – leżącym nad Wisłą Wyszogrodem (część obszaru dzisiejszej dzielnicy Bydgoszczy – Fordonu). Po śmierci księcia Kazimierza Kujawskiego w 1267 roku jego księstwo uległo podziałowi pomiędzy pięciu synów, z których najstarszy – Siemomysł otrzymał Księstwo inowrocławskie ( Inowrocław, Kruszwica, Bydgoszcz, Wyszogród), a młodszy Władysław Łokietek otrzymał wschodnie obszary Kujaw jako Księstwo Brzesko – kujawskie. To ostatnie weszło w skład królestwa polskiego utworzonego przez Władysława Łokietka, a ostatnią część księstwa inowrocławskiego - księstwo gniewkowskie, wykupił Kazimierz Wielki od Władysława Białego. Po śmierci Siemomysła w 1287 roku jego księstwo uległo podziałowi pomiędzy trzech synów, z których Przemysław uzyskał Bydgoszcz i Wyszogród. W XIII wieku można się doliczyć na Kujawach 9 gmin miejskich na prawie niemieckim. Częste najazdy krzyżaków hamowały rozwój tych ziem. W 1309 roku we wsi Grabie na Kujawach doszło do spotkania mistrza pruskiego Henryka von Plotzke z Władysławem Łokietkiem. Henryk zaproponował kupno Pomorza, które Łokietek odrzucił. W 1327 roku król Władysław Łokietek włączył całe Kujawy w granice zjednoczonego państwa polskiego.
W 1332 roku Kujawy zajęli Krzyżacy, raniąc dotkliwie królewską linię Piastów, która wszak wywodziła się z Kujaw brzeskich i ziemi łęczyckiej1. Podział na księstwa dzielnicowe znalazł odbicie w późniejszym podziale administracyjnym na woj. inowrocławskie (wraz z ziemią dobrzyńską) oraz brzesko-kujawskie, dla których łączne sejmiki odbywały się w Radziejowie. W 1343 KAZIMIERZ III WIELKI rewindykował ziemię dobrzyńską i Kujawy. Ziemię chełmińską (wraz z Pomorzem) musiał zostawić w rękach Krzyżaków. Polska odzyskała Kujawy i ziemię dobrzynską na mocy "Pokoju wieczystego" zawartego w lipcu 1343 w Kaliszu. We wsi Wierzbiczany koło Inowrocławia miało miejsce przekazanie sobie wzajemne dokumentów i złożenie pocałunku pokoju przez Kazimierza III Wielkiego i Rudolfa Koeniga (23 lipca 1343 r.).


W wiekach XVI – XVIII Kujawy podzielono administracyjnie na dwa województwa: inowrocławskie /z powiatami inowrocławskim i bydgoskim/ i brzesko - kujawskie /z powiatami brzeskim, kruszwickim, radziejowskim, przedeckim i kowalskim/. Podział ten nie zatarł więzi etnicznej i dzielnicowej, wzmacnianej przez wspólne miejsca obrad sejmiku ziemskiego obu województw, wspólne godło, formację wojskową, gwarę, strój i powiązania społeczno – gospodarcze.Podział Kujaw na część zachodnią i wschodnią został definitywnie ugruntowany w latach 1815 – 1918. Wtedy to terytorium regionu rozdzielone było pomiędzy Prusy (z Bydgoszczą, Inowrocławiem, Kruszwicą) i Rosję (z Włocławkiem, Radziejowem, Brześciem Kujawskim). W XIX wieku miasto Bydgoszcz było największym ośrodkiem gospodarczym i węzłem komunikacyjnym regionu.
W czasie I rozbioru Polski (1772 r.), woj. inowrocławskie zostało włączone do Prus., druga część Kujaw z Inowrocławiem, Bydgoszczą i Kruszwicą została wcielona do Prus (po Kongresie Wiedeńskim, 1815), druga część z Brześciem i Włocławkiem, weszła w skład Królestwa Polskiego (w granicach woj. mazowieckiego).
Po pierwszej wojnie światowej Kujawy zostały włączone w granice Polski ( 19.01.1920r. ). W okresie międzywojennym zachodnia część Kujaw należała do województwa poznańskiego, a część wschodnia do województwa warszawskiego.
W roku 1938 całe Kujawy zostały włączone do województwa pomorskiego ze stolicą w Toruniu.
“Pomorskość “ Bydgoszczy została zainicjowana 17 marca 1945 roku w związku z przeniesieniem do niej siedziby władz województwa pomorskiego z pobliskiego Torunia. Termin “województwo pomorskie” od 30 września 1945 roku nie był już zgodny z rzeczywistością, gdyż tego dnia władze utworzyły województwo gdańskie, które objęło większość ziem Pomorza Wschodniego.
W roku 1950 do województwa pomorskiego dołączono z Wielkopolski powiaty mogileński i żniński. Z uwagi na przewagę ziem “niepomorskich” i rosnącą szybko rolę gospodarczą Bydgoszczy nastąpiła w 1955 roku zmiana nazwy województwa pomorskiego na bydgoskie.
W 1975 roku z województwa bydgoskiego wyodrębniono województwo toruńskie i włocławskie. Pierwsze objęło dawną ziemię chełmińską i michałowską, a także Nowe Miasto Lubawskie i północne fragmenty ziemi dobrzyńskiej na lewym brzegu Drwęcy. Województwo włocławskie objęło Kujawy wschodnie z Włocławkiem jako stolicą oraz większość ziemi dobrzyńskiej. W województwie bydgoskim pozostała południowa część Pomorza Wschodniego, z fragmentem południowych Kaszub, Krajna, Wschodnie Pałuki oraz Kujawy zachodnie wraz z Bydgoszczą. Te trzy samodzielne województwa funkcjonowały do 1998 roku.


Obecnie Kujawy mieszczą się w granicach administracyjnych województwa kujawsko – pomorskiego powstałego w 1999 roku,które obejmuje większą część dawnego województwa bydgoskiego z 1955 roku. Odeszły od niego tylko fragmenty – największe na północy (Chojnice z Czerskiem do województwa pomorskiego z siedzibą w Gdańsku) i północnym wschodzie (Nowe Miasto Lubawskie do województwa warmińsko – mazurskiego).

Administracyjnie Kujawy obejmują cztery powiaty ;
bydgoski, aleksandrowski, inowrocławski, radziajowski, włocławski,
Na dobrze rozwiniętą w przestrzeni sieć osadniczą Kujaw składają się m.in. ośrodki miejskie, z których część należy do najwcześniej lokowanych w Polsce. Wśród nich są: Brześć Kuj. (1250 r, Radziejów (1252 r.), Włocławek (1255 r.), Inowrocław (1267 r.). Niektóre z zachowanych miejskich układów urbanistycznych (Starych Miast) umieszczono w Rejestrze Zabytków Nieruchomych (np. Brześć Kuj., Kruszwica, Nieszawa). Zobacz; Lokacje miast kujawskich

Ludność miejska Kujaw skupia się przede wszystkim w największych miastach. Są to;
Włocławek jest największym miastem i ośrodkiem  gospodarczym na Kujawach Wschodnich, leży na lewym brzegu Wisły, przy ujściu Zgłowiączki. Obecnie miasto liczy 121 tysiące mieszkańców i zajmuje obszar 84,8 km2.
Inowrocław jest najważniejszym miastem i ośrodkiem gospodarczym na Kujawach Zachodnich. Obecnie miasto liczy niespełna 80 tysięcy mieszkańców i zajmuje obszar 32,2 km2.
Zobacz - wykaz powiatów, miast, gmin w naszym serwisie na podstronie - LINKI

    

Malownicze są kujawskie miasteczka i wsie . Kilka z nich zdobyła sławę ponadregionalna. Uzdrowiskowy Ciechocinek ze swoimi tężniami, fontannami i dywanami kwiatowymi znany jest w całym kraju. Na Kujawach znane są też inne uzdrowiska: Inowrocław oraz w sąsiedztwie Włocławka - Wieniec Zdrój (obecnie Wieniec Zalesie). Nadwiślańska Nieszawa, mimo że nie jest tak sławna jak Kazimierz, ciągle przyciąga artystów i turystów z kraju i zagranicy, również po to, by w tym miejscu pokonać Wisłę promem.

Rozmieszczenie ludności na obszarach wiejskich jest bardzo nieregularne. Gęstość zaludnienia waha się od 32 do 164 osób/km. Wśród największych pod względem liczby mieszkańców znajdują się gminy podmiejskie, położone w strefach silniej zurbanizowanych oraz gminy o dużej powierzchni.

Pod względem społeczno-gospodarczym region kujawski zajmuje środkowe miejsce w kraju. Największe ośrodki przemysłowe to Włocławek, oraz Inowrocław reprezentujące przemysł chemiczny, maszynowy, spożywczy, tekstylny, celulozowy, mineralny i poligraficzny. Region posiada dobrze i równomiernie ukształtowaną sieć drogową z dziewięcioma drogami międzyregionalnymi, w tym dwiema o znaczeniu międzynarodowym. Dobrze rozwinięta jest też sieć linii kolejowych. Kujawy mają dogodne połączenia z największymi miastami: Warszawą, Gdańskiem, Szczecinem, Poznaniem, Wrocławiem, Łodzią i Krakowem. Znaczenie regionu zapewne wzrośnie wraz z budową autostrady A- 1 oraz dróg ekspresowych. We Włocławku działa największa hydroelektrownia na Wiśle, a pod Włocławkiem i Inowrocławiem istnieją lotniska cywilne, wojskowe i sportowe.

Spośród firm działających na terenie Kujaw, największą ich liczbę notuje się w powiatach ;grodzkim - Włocławku - 12,3 tys. oraz ziemskim inowrocławskim, liczący ponad 10 tys. podmiotów, podczas gdy w pozostałych liczba ta wynosi od trzech do pięciu tys..
Na uwagę zasługuje fakt, że w kilku gminach wiejskich, położonych w strefach podmiejskich dużych miast, występuje bardzo wysoki stan rozwoju przedsiębiorczości, niekiedy przekraczający wskaźniki notowane w miastach. Z kolei obszary wiejskie o najsłabszym stanie przedsiębiorczości położone są najczęściej na peryferiach poza głównymi ciągami komunikacyjnymi. Są to gminy: Lubień Kujawski, Izbica Kujawska, Lubraniec.

W strukturze własnościowej zdecydowanie dominują podmioty będące własnością prywatną Drugą pod względem liczebności grupę stanowią firmy będące własnością. Nadal wiele firm stanowi własność Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych, zaś własność zagraniczną stanowi niewielki procent. Pozostałe podmioty reprezentuje różne formy własności mieszanej, przeważnie z udziałem własności prywatnej.

Zdecydowana większość podmiotów prywatnych to firmy małe. Ponad 100 pracowników zatrudnia zaledwie 0,23% tych firm, natomiast wśród podmiotów państwowych odsetek ten stanowi ok. 25%.
Pozytywnym wyznacznikiem gospodarki Kujaw są dalece zaawansowane procesy prywatyzacyjne. Na tle kraju Kujawy to region o wysokim potencjale instytucji wspomagających przedsiębiorczość. Działa tu wiele placówek bankowych, będących przedstawicielstwami kilkudziesięciu banków. Różnego rodzaju samorządy i stowarzyszenia gospodarcze, fundacje, izby, agencje rozwoju, towarzystwa naukowe, ośrodki doradztwa reprezentowane są przez około kilkanaście instytucji. Wiele firm w regionie otrzymało certyfikaty wysokiej jakości produkcji i usług ISO .


Na obszarze Kujaw występuje gleby bardzo urodzajne (pszenno-buraczane) głównie obrębie powiatów: inowrocławskiego, radziejowskiego.
Klimat, ilość opadów, jak i regulacja stosunków wodnych na ogół sprzyjają gospodarce rolnej i sytuują Kujawy wśród regionów o średnio korzystnych warunkach przyrodniczych dla rolnictwa.
W strukturze użytkowania ziemi największą powierzchnię zajmują użytki rolne, które stanowią 64,6% ogólnej powierzchni , lasy - 22,3% a pozostałe grunty - 13,1% Wśród użytków rolnych dominują grunty orne stanowiąc 87,1% powierzchni  Kujaw (Polska 76,2%).Wiodącą formą własności ziemi jest sektor prywatny. W jego zasobach znajduje się ponad 67% powierzchni Kujaw. Indywidualne gospodarstwa rolne zajmują 90% użytków rolnych własności prywatnej. Średnia wielkość gospodarstwa indywidualnego wynosi 10,5 ha (Polska 7,0 ha).
Gospodarstwa małe do 5 ha stanowią 32,2% wszystkich indywidualnych, średnie (5-10 ha) -28,5%, duże (powyżej 10 ha) - 39,3%, zaś te największe - powyżej 50 ha stanowią 2%. Wysoki udział gospodarstw powyżej 10 ha jest szansą dla rozwoju rolnictwa towarowego, zdolnego do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej.

Sektor publiczny zajmuje około 33% powierzchni, w tym 4,2% przypada na użytki rolne. Największą dynamikę przemian w sektorze publicznym odnotowano począwszy od 1992 roku, wraz z uruchomieniem procesu prywatyzacji gruntów byłych PGR.
Podstawową grupą upraw są zboża (59,1% powierzchni zasiewów), a wśród nich pszenica. Ponadto uprawia się buraki cukrowe i ziemniaki. Dominującym gatunkiem chowu zwierząt jest bydło. Około 88% produkcji rolniczej przypada na indywidualne gospodarstwa rolne. 
Istotnym czynnikiem określających dynamikę rozwoju regionów w wymiarze krajowym i międzynarodowym jest siła oddziaływania ośrodków miejskich. Ich potencjał mierzony liczbą ludności, obiektów kultury i nauki oraz podmiotów gospodarczych  a także dochodami własnymi na 1 mieszkańca.

Region kujawski
 w podstawowych wielkościach  klasyfikuje się na średnim poziomie  w kraju  co  stanowi dobrą podstawę do dalszego rozwoju cywilizacyjnego i systematycznej poprawy warunków życia mieszkańców. 
 
Oferty nieruchomości; zobacz-> www.nieruchomosci.kujawskie.com.pl
                                                   
                                                   www.kujawyproperty.pldomy sprzedaż włocławekdomy do wynajęcia włocławekdziałki budowlane włocławekdziałki i tereny inwestycyjne włocławekdziałki rekreacyjnedziałki rolne włocławekmieszkania włocławekmieszkania do wynajęcia włocławeklokale wynajem włocławekhale magazyny włocławekbudynki na cele gospodarcze włocławekpokoje gościnne włocławekkwatery dla firm włocławekwww.nieruchomosci.kujawskie.com.pl • • www.kwatery.wloclawek.pl • • www.tophouse.pl • • www.facebook.com/nkujawskie • • • Ważne: • • • Korzystając dalej z naszego serwisu, oznacza to, że akceptują Państwo Politykę prywatności Administratora serwisu. • • • Na tej stronie nie korzystamy z mechanizmów zbierania danych określanych jako „cookies”. (zobacz więcej o cookies).
Dodaj do ulubionych Ustaw stronę jako startową Powiadom znajomego Napisz do nas, jeśli na tej stronie są błędy
Copyright © 2020 Nieruchomości Kujawskie, 87-800 Włocławek, ul.Polskiej Organizacji Wojskowej(P.O.W.)22A, tel. kom. 692-706-980. Powered by WYSOCKI.PL